Místo v kuchyni, které by se mělo alespoň jednou za měsíc umýt, a přesto to nikdo nedělá

kuchyně

Jedna věc, kterou používáme každý den, mnohdy několikrát denně. Avšak nikoho nenapadne, že se jedná o místo, které bychom měli čistit alespoň jednou měsíčně.

Kuchyně je místem, kde se vaří, peče, smaží a rovněž, kde se schází celá rodina u společného stolování. Je zde však jedno místo, které používáme všichni pravidelně, a přitom jeho údržba je opomíjena. Jedná se o příborník. Proč čistit příborník, pokud možno jednou za měsíc?

Praktický organizér v kuchyni

Příborník se nachází v každé domácnosti. Slouží k ukládání příborů, škrabek, nožů a dalšího kuchyňského náčiní. Příborníky se vyrábí z mnoha materiálů. Oblíbené jsou dřevěné, kovové i ratanové. I když udržujete svou kuchyň v čistotě, příborník je však v tomto směru opomíjen. A přitom jeho údržba je zásadní.

Proč čistit pravidelně příborník

Proč pamatovat na pravidelné čištění? Jde o to, že pokud je příborník poblíž sporáku či v moderní kuchyni v blízkosti ostrůvku, kde strouháte a krájíte potraviny, tak holt se do něj dostanou i drobky a jiné nečistoty. Tyto kousíčky pak tam hnijí a za pomoci nepěkných bakterií se rozkládají. Což je pěkným lákadlem pro různý hmyz, což už i tak nehygienickou situaci ještě zhoršuje. Při běžném používání kuchyně stačí příborník umýt jednou za měsíc. Pakliže patříte mezi vášnivé kuchaře, zařaďte mytí příborníku do úklidového programu častěji.

příborník

 

Foto: Pixabay

Jak správně čistit

Záleží samozřejmě na materiálu. U kovového a ratanového vyjměte všechen obsah, vysypte drobky a vytřete vlhkým hadříkem namočeným v saponátu na mytí nádobí. Ještě účinnější je, když hadřík namočíte do trochu octa, jenž má dezinfekční efekt. Než příborník vrátíte zpět na místo, je třeba se postarat o to, aby byl zcela suchý a samotnou zásuvku ještě vysajte. Pamatujte na to, že drobky z rohů hadřík prostě nezachytí.

V případě dřevěného příborníku je vhodné kromě pravidelného čištění ještě i ošetřit vhodným přípravkem určeným na ošetření nábytku. Což pomáhá zachovat přirozenou krásu dřeva a zároveň poskytne vašemu příborníku delší životnost.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/nejspinavejsi-misto-v-kuchyni/

https://vashome.cz/blogs/news/priborniky-v-modernich-domacnostech?srsltid=AfmBOordlGxTI6cH9SxmmRh9TEBlg9XEOE6Rs49RcJdwbZb53Hjr75Cp

Náhledové foto: Pixabay