Přítomnost zbytků antibiotik ve vodě je problém: Podporuje antibiotickou rezistenci

Léky

Antibiotika jsou nepostradatelným prostředkem pro léčbu bakteriálních onemocnění. Díky nim se podařilo léčit nemoci, na které v minulosti lidé umírali. Jejich užívání má však i svou stinnou stránku. Jsou totiž odolné vůči rozkladu, a tak jejich zbytky zůstávají ve vodě, protože čističky je nedokážou efektivně odstranit. Zbytky těchto léčiv tak mohou přispívat k rozvoji antibiotické rezistence, což znamená, že bakterie se stávají vůči nim odolnějšími. Tento jev pak může vést k obtížněji léčitelným infekcím.

Antibiotika začala ztrácet své účinky

 I když se jedná o významné léky v boji proti bakteriálním nemocem, bakterie si na ně začaly jednoduše zvykat. Jednou z hlavních příčin této rezistence je nadměrné a nesprávné užívání antibiotik. Tato léčiva jsou nadměrně využívána v zemědělství a potravinářství. Dostávají se do vody a půdy, a tím kontaminují životní prostředí. Zejména vodní ekosystémy jsou velmi zasaženy přítomností antibiotik.

 

Chytrý senzor pomůže zjistit přítomnost antibiotik ve vodě

Ke zjištění kontaminace vody může dnes naštěstí posloužit jednoduchý pomocník, který vyvinuli vědci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií. Jedná se o biosenzor, který dokáže ve vodě okamžitě odhalit i velmi malé zbytky těchto léčiv. Základem je na míru připravený nanomateriál.

voda

Foto: Pixabay

Speciální filtr dokáže eliminovat přítomnost antibiotik

Aby člověk nepřijímal zbytky antibiotik v pitné vodě, je vhodné využívat speciální domácí filtrační systém. Pokročilé filtrační systémy účinně odstraňují z pitné vody nejen přítomnost antibiotik, ale i další nežádoucí látky. Těmi jsou například chlór, těžké kovy, bakterie, viry, pesticidy nebo mikroplasty. Na trhu se již nachází celá řada filtračních zařízení, záleží na člověku, který si zvolí. Většinou se jedná o systémy, které se jednoduše nainstalují pod kuchyňský dřez. Součástí je i zařízení, které vydává přefiltrovanou nezávadnou vodu. Tímto způsobem lze snižovat výskyt antibiotik ve vodě a jejich nežádoucích účinků, a tím přispějete k ochraně svého zdraví i svých nejbližších.

Zdroje info: https://www.universitas.cz/osobnosti/9262-antibiotiky-ve-vode-si-pestujeme-superbakterie-ondrej-havelka-zkouma-jak-tomu-zabranit, https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/catrin-vedci-bio-senzor-antibiotika-ampicilin.A230216_131643_olomouc-zpravy_dmk

Náhledové foto: Pixabay