Jednoduchý návod. Jak postupovat při pořizování nového kotle
Výběr kotle je důležitým krokem k pohodlnému bydlení. Doby, kdy bylo na výběr maximálně mezi několika modely, jsou dávno pryč. Nabídka je dnes bohatá na nejrůznější typy a modely s různě pokročilými technologiemi. Proto se vyplatí při nákupu postupovat s rozvahou a konzultovat vše s odborníky.
Každý dům je jiný a každý z nás má jinou potřebu tepla. Jinak se topí na horách a jinak v nížinách. Pro zajištění nejvyšší kvality nejen samotného kotle, ale také celého vytápěcího systému a následného provozu pro konkrétního spotřebitele, je zapotřebí uskutečnit nákup i kompletní montáž kotlů výhradně prostřednictvím odborných topenářských firem.
Podle čeho vybírat
Základní tři parametry pro výběr kotle jsou: druh paliva, výkon odpovídající dimenzím domu a účinnost kotle v zájmu minimalizace nákladů na topení. Výměna kotle není jednoduchá a rozhodně by neměla být prováděna po domácku. Odborné provedení je navíc nutné i k získání dotace, například v programu NZÚ. „Výměna kotle je individuální proces, vše závisí na rozsahu prací a samozřejmě kapacitě topenáře. Příprava kotelny, likvidace starého kotle a vyřízení dotace vyžadují čas a odbornou pomoc,“ vysvětluje Jan Tihelka, marketingový ředitel společnosti Blaze Harmony, předního výrobce kotlů.
Foto: Pixabay
Další významné faktory jsou:
- Náročnost na obsluhu: Zvažte, jak náročný na obsluhu je vybraný kotel. Plynové a elektrické kotle bývaly pohodlnější na obsluhu než kotle na tuhá paliva, nicméně to dnes platí i pro moderní kotle na spalování biomasy. Ty se navíc těší čím dál větší oblibě. „Směrnice o energetické náročnosti budov a energetické účinnosti neobsahuje žádný zákaz lokálních zdrojů tepla na spalování biomasy, ale naopak – EU s biomasou jako obnovitelným palivem počítá také po roce 2050,“ vysvětluje Michal Bartoška, předseda Asociace pro ekologické vytápění dřevem.
- Cena: Zvažte, kolik jste ochotni investovat do nového kotle. Pamatujte, že vyšší počáteční investice do kvalitního kotle s vysokou účinností spalování, a případně s (polo)automatickým provozem, se může vrátit v podobě nižších provozních nákladů. Jan Tihelka navíc vysvětluje, že moderní kotle s vyšší efektivitou spalování znamenají i úsporu času, protože není potřeba do kotle přikládat každou hodinu.
- Revize a údržba: Nezapomeňte na pravidelné revize a údržbu kotle. I nejmodernější kotle vyžadují pravidelné kontroly alespoň jednou ročně. Zahrnují kontrolu hořáku, výměníku tepla, těsnění a spalinových cest. Během revize se čistí teplosměnné plochy, které zajišťují přenos tepla mezi plamenem a vodou, což je klíčové pro dosažení deklarované účinnosti. Seřizují se parametry a ověřují se bezpečnostní prvky. Nelze zapomenout ani na pravidelné revize spalinových cest.
- Spolehlivý odborný partner: Obracejte se vždy na odborníky. Sledujte jejich recenze. Ukazatelem úspěšnosti může být i dlouhá doba podnikání v oboru a inovace. Firma by kromě prodeje a montáže měla nabídnout spolehlivý záruční a pozáruční servis. Žádejte nejprve návštěvu u vybraného partnera, aby vám kotle ukázal a předvedl jejich provoz.
Foto: Radek Štěpán
Instalace zařízení na místě
Výměnu nebo instalaci kotle provádějte optimálně mimo topnou sezónu. Zabere to jeden až dva dny. Nechte si předem připravit cenovou nabídku na instalaci kotle se všemi položkami.
Prvním krokem může být odborná demontáž původního spotřebiče a jeho ekologická likvidace. Součástí odborné instalace zařízení je i odborné napojení nového spotřebiče na stávající rozvody i první zátopprovedený topenářem, a rovněž seznámení s obsluhou zařízení a základní údržbou. Důležitým bodem je předání potřebné dokumentace ke kotli, k níž patří: technický list, návod k instalaci a obsluze, příručka ke kotli a řídící jednotce, záruční list, protokol o uvedení kotle do provozu a protokol o topné zkoušce.
Poznamenejte si i kontakt na instalujícího topenáře a na nejbližší autorizovaný servis pro případné dotazy nebo úpravy nastavení a opravy.
Před uvedením kotle do provozu i při výměně musíte pozvat kominíka, který zkontroluje stav komína, případně provede nové vyvložkování. Při výměně zdroje je vždy nutná také kontrola spalinové cesty. Odborná kontrola kotle se provádí jednou za tři roky.
Zdroje info: https://mpo.gov.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/smernice-o-energeticke-narocnosti-budov-postup-pro-jeji-implementaci-stanovi-pracovni-skupiny-pod-mpo–281492/, https://aevd.cz/, https://www.blazeharmony.com/
Náhledové foto: Pixabay
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.