Energie v roce 2025: Regulovaná složka roste, ceny nejisté
Energetický regulační úřad zveřejnil návrh, kolik by měly od ledna stát jednotlivé položky. Obojí by měly vyjít pro domácnosti levněji, ale regulované složky budou stát víc. Domácnosti od ledna nezažily cenový šok jako v roce 2024. Regulovaná složka cen elektřiny vzrostla o jednotky procent, ale u některých zákazníků se zlevňovalo. Jaký vývoj můžeme očekávat a na co by se měli spotřebitelé připravit?
Co tvoří cenu energií a proč regulovaná složka roste?
Cenu elektřiny a plynu se skládá ze dvou hlavních částí:
- Regulovaná složka: zahrnuje náklady na distribuci, přenos, podporu obnovitelných zdrojů a systémové služby. Tuto část ceny stanovuje ERÚ a její růst je často odrazem investic do energetické infrastruktury nebo rostoucích nákladů na provoz.
- Obchodní složka – stanovují ji dodavatelé energií a odvíjí se od cen na burzách a poptávky.
ERÚ na konci loňského roku oznámil nárůst regulované složky u elektřiny o přibližně 10 % a plynu o 8,5 %. Rostoucí investice do modernizace distribučních sítí, přechod na obnovitelné zdroje a vyšší náklady na udržení stability přenosové soustavy.
Kdo letos na vývoji cen energií nejvíce ušetří
S malou slevou mohou počítat ti, kteří mají běžnou spotřebu, bez ohřevu vody a vytápění, naopak největší slevu mohou očekávat ti, kteří mají vytápění. Čím vyšší spotřeba, tím větší sleva. Průměrná domácnost by mohla na elektřině ušetřit 1 000 až 8 000 korun ročně. Úspora na účtech za plyn se u průměrné domácnosti bude často pohybovat v desítkách korun až 8 000 korun! Ale jaká bude realita, to se ještě uvidí.
Špatnou zprávou do budoucna je, že regulovaná část cen energií se v roce 2025 sotva zvýší, ve skutečnosti jsou dokonce kategorie odběrů, kterým se snížila. Ale už se to nebude opakovat. Musíme očekávat, že regulovaná část cen energií dramaticky vzroste. Je poměrně jisté, že k tomu dojde na začátku roku 2026. Domácnosti by se však výrazného zvýšení cen obávat neměly.
Zdroje info: idnes.cz, godar.cz
Náhledové foto: Pixabay