Jak se zbavit plísně na stěnách? Pomohou přírodní ingredience i správné rozmístění nábytku
Máte doma plíseň? Co ji způsobuje a jak se jí zbavit? Poradíme vám, jak na to bez chemie. Plísně se můžete zbavit přírodní cestou.
Plíseň je pohroma. Jde o vážný problém, který má negativní vliv na vaše zdraví. Plíseň způsobuje vyšší vlhkost a nedostatečné větrání. Potýkat se s ní můžete po celý rok, nejvíce však nyní v zimním období. Jak se plísně zbavit, aniž byste museli sahat po drastické chemii, která není zrovna šetrná k životnímu prostředí i lidskému zdraví?
Místa, která jsou ideální pro vznik plísně
Jedná se o špatně větraná místa. Typický výskyt plísně je v rozích, u oken a často bývá rovněž za nábytkem. Mnohdy ani netušíte, ale po odsunutí skříně za ní spatříte prostor pokrytý nevzhlednou plísní. Plíseň je velmi agresivní, dokáže napadnout i jiné materiály, jako jsou dřevo, umakart či plast.
Správné rozmístění nábytku
Vyhnout se plísni je možné díky správnému rozmístění nábytku. Plíseň totiž může způsobit vysoká teplota v místnosti, nedostatek světla i nekvalitní plastová okna. Klíčem je správné uspořádání nábytku. V opačném případě se můžete neustále potýkat s plísní. Nábytek by rozhodně neměl být natěsnaný u zdi, stěny apod. Zeď musí dýchat. Pokud mezi zdí a nábytkem není žádný volný prostor, dochází k zapaření a vzniku plísně.
Problém s plísní vyřešte pomocí náležitého rozmístění nábytku, jakožto pořízením kvalitních plastových oken, pravidelným větráním. Bojovat se vzniklou plísní můžete i bez chloru a dalších prostředků.
Foto: Pixabay
Účinná octová lázeň
Bílý ocet je v tomto směru účinným pohlcovačem pachů i bakterií. Můžete ho použít na odstranění plísně na zdi i jiných předmětech. Pakliže je plíseň v menší míře, tak postačí naředit ocet v poměru 1:1. Na více zasažená místa nastříkejte neředěný bílý ocet, který přelijte do rozprašovače pro lepší aplikaci. Poté nechte místo uschnout a vydrhněte ho kartáčem. Pak přetřete mýdlovou vodou. A máte hotovo.
Zdroj: ireceptar.cz, prozeny.cz
Náhledové foto: Wikipedia