Pozorujete u svého psa třes? Tohle jsou nejčastější příčiny
Každý majitel psa se někdy setkal s tím, že se jeho mazlíček třese. Většinou tuto skutečnost jednoduše přejdeme a nepátráme po jejích příčinách. Na vině může být zima, přehnaná radost nebo strach. Neměli bychom zapomínat, že v některých případech se ovšem může jednat o vážné zdravotní problémy. Jak tedy rozeznat příčiny třesu a kdy je nutné vyhledat veterináře, vám poradíme v tomto článku.
Nejčastější příčinou je zima
Je to podobné jako u člověka, pokud je nám zima, začneme se třást. Možná si řeknete, že pes má přece srst, která ho chrání před prochladnutím, a proto jim nemůže být zima. Nezapomínejte na to, že ne všichni psi mají hustou a dlouhou srst a i ti, kteří ji mají, se mohou po dlouhé době strávené v nepříznivých podmínkách začít třást. Pokud jste majiteli náchylnějších plemen, jako jsou čivavy, jorkšíři nebo naháči, pořiďte jim do nepříznivého zimního počasí obleček, aby jim nebylo zima.
Třes jako projev silných emocí
Pes je vysoce inteligentní stvoření, které umí dávat své emoce najevo. Poznáme na něm, když je veselý, smutný nebo prožívá stres. Třes je většinou příčinou negativních emocí a strachu. Pokud pejsek není zvyklý na jízdu autem, může se začít třást v případě, že ho někam chceme převést. Většina psů se třese při koupání nebo návštěvě veterináře, protože to mají spojené s negativními zážitky. Vystrašeného psa jednoduše poznáte podle toho, že se třese, je přikrčený a má svěšené uši či ocas mezi nohama.
Foto: Pixabay
Při závažných příčinách vyhledejte veterináře
Existují situace, kdy je nutné při zpozorování třesu u našeho mazlíčka, vyhledat veterináře. Jedním z důvodů je nevolnost nebo otrava. Důvodem je to, že pes něco nevhodného pozřel. Otravu provází další příznaky jako je průjem, horečka, slinění, apatie a únava. Pokud tyto symptomy zpozorujete, okamžitě vyhledejte odbornou pomoc. Těmto situacím lze předejít i tím, že nebude pejskovi dávat nevhodné potraviny, jako je čokoláda, hrozny nebo cibule. Pokud se pes třese, může být za tím i neurologické onemocnění, například epilepsie. Ta se také projevuje nekontrolovatelnými pohyby končetin a čelistí, někdy i pomočením nebo pokálením. V tomto případě na nic nečekejte a kontaktujte veterináře.
Nepřetěžujte psa výcvikem
Intenzivní cvičení může u psa vyvolat třas. Ten mu pomáhá se zregenerovat. Někdy ale může být také známkou velké únavy. Pokud vidíte, že jste to s tréninkem přehnali, dejte psovi oddech a pro příště s ním cvičte méně intenzivně nebo kratší dobu. Nezapomeňte, že častá a namáhavá činnost může zatěžovat srdce a klouby vašeho mazlíčka.
Zdroje info: https://www.nasezahrada.com/tras-u-psa-vime-co-je-jeho-pricinou/,https://www.ifauna.cz/clanky/9245-proc-se-pes-klepe-muze-mit-radost-i-zavazny-problem.html
Náhledové foto: Pixabay