Skleněné fasády? Proč ne? Nabízí design i teplo
Exkluzivní, avantgardní, futuristické – ale i elegantní, čisté, jednoduché. Velké prosklené plochy ve fasádách se stále častěji dostávají do hledáčku architektů i lidí, kteří si staví nebo rekonstruují rodinný dům. Pevné zasklení i v bezrámovém provedení kombinované s posuvnými systémy či francouzskými dveřmi dávají domu zajímavý estetický dojem, a především zajišťují dostatek světla i výborné tepelně izolační vlastnosti. Zajímavé a futuristické řešení pak představuje kombinace barevného skla a zateplení v moderních fasádních systémech.
Skleněné povrchy propůjčují budovám eleganci a dynamiku. Tento trend v moderní architektuře je již nějakou dobu patrný, stále však může působit jako futuristický koncept. „Prosklené prvky fasády přitom dokáží výborně chránit interiér před povětrnostními vlivy i dalšími rušivými prvky z okolí. Samotné sklo pak umocňuje dojem z budovy a zároveň posiluje atmosféru místa, v němž se nachází,“ vysvětluje Jaroslava Dlouhá, odbornice na sklo ze Saint-Gobain Glass.
Prosklené plochy dodají interiéru světlo
Kromě zajímavého designu mají prosklené systémy i celou řadu praktických výhod. Významně například ovlivňují vnitřní prostředí budov. „Správně navržené zasklení může zvýšit množství denního světla v interiéru. Dostatek přirozeného světla je přitom klíčovým faktorem pro naše fyzické i psychické zdraví a má důležitý vliv například na produktivitu,“ upozorňuje Jaroslava Dlouhá. Kromě toho, že denní světlo podporuje lidský metabolismus a zlepšuje celkovou náladu, mohou podle něj skla s větším prostupem světla významně přispět k pocitu prostornosti a otevřenosti místností i spojení se zahradou. „Větší prosklené plochy jsou tak vhodnou volbou i pro domy s menšími místnostmi, “ říká odbornice.
Skleněná fasáda chrání a odolá i prudkému krupobití
Skleněnou vrstvu přitom není náročné zkombinovat s moderními zateplovacími systémy. „Skleněné prvky lze aplikovat přímo na izolační vrstvu bez potřeby těžkých kovových konstrukcí. Tím se eliminuje vznik tepelných mostů, což výrazně zvyšuje celkovou efektivitu izolace,“ upozorňuje Miroslav Trojan, odborník na zateplovací systémy ze společnosti Weber, Saint-Gobain.
Foto: Se svolením Saint-Gobain Glass
Sklo na svrchní vrstvu musí být především pevné a odolné. „Využívá se tepelně tvrzené bezpečnostní sklo o tloušťce 6 milimetrů, které má výbornou pevnost i odolnost vůči klimatickým vlivům,“ říká Jaroslava Dlouhá. Skleněné tabule jsou tak dostatečně robustní s snadno odolají i extrémním klimatickým podmínkám, jako jsou výrazně nízké či naopak vysoké teploty nebo například silné krupobití, které v našich končinách nebývá úplnou výjimkou. „Fasády s tímto typem skla vydrží i nápor velkých krup, což eliminuje nutnost častých oprav. „Nemusíme se tím pádem bát, že dokonalý vzhled skleněné fasády něco poškodí,“ vysvětluje Miroslav Trojan s tím, že perfektní vzhled fasády tak může vydržet po mnoho let.
Inteligentní fasáda se přizpůsobí počasí
Existují však i další, vpravdě futuristické technické parametry, které může sklo ve fasádě splňovat. „K dispozici jsou i systémy, které v zimě zajistí optimální tepelnou izolaci a využití slunečního tepla, zatímco v létě se samy zabarví a zajistí tak ochranu před přehříváním,“ říká Jaroslava Dlouhá.
Moderní architektura se také stále více zaměřuje na vývoj takzvaných inteligentních fasád, které dynamicky reagují na změny v okolním prostředí. „Tyto fasády mohou přizpůsobit svou transparentnost nebo odrážet sluneční záření podle aktuálního počasí,“ říká Miroslav Trojan.
Investice do skleněných fasád je tak nejen sebevědomým krokem k originalitě, ale také cesta k úsporám energií a ochraně domu.
Zdroje info: saint-gobain-glass.cz, tunneltech.eu, https://www.researchgate.net/figure/Main-components-of-the-glass-facades_fig6_324016004
Náhledové foto: Se svolením Saint-Gobain Glass
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.