Chcete topit efektivně a levně? Přestaňte regulovat teplotu

topení

Většina lidí neví, jak správně topit, aby bylo doma příjemné teplo a zbytečně neplatit více, než je nutné. Klíčem k efektivnímu topení je správné nastavení radiátoru. Jak na to, vám poradíme v tomto článku a přidáme ještě několik typů, abyste doma měli dostatečné teplo a snížili náklady za topení.

Jaká je ideální teplota v domácnosti

Teplota v jednotlivých místnostech by neměla být stejná. Liší se podle účelu, ke kterému slouží. Jiná teplota bude v kuchyni, v koupelně nebo obývacím pokoji. V místnostech, kde trávíte nejvíce času, by měla být v rozmezí 20 – 22 °C. Jedná se o obývací a dětský pokoj. V ložnici je důležité udržovat nižší teplotu kolem 17 – 19 °C, což je důležité pro lepší kvalitu spánku. V přetopené místnosti se vám příjemně spát nebude. Chladněji doporučujeme udržovat i v kuchyni, kde se při vaření přirozeně teplota zvyšuje, a tak vám zde bude stačit vytápět na 18 – 20 °C. V koupelně by mělo být nejtepleji, abyste se po koupeli cítili komfortně. Doporučovaná teplota je zde 20 – 24 °C. Na chodbách a například technických místnostech nebo šatnách postačí topit na 16 – 20 °C.

koupelna

Foto: Pixabay

Správné nastavení radiátorů

Teď už stačí jen správně nastavit radiátory, aby topení bylo efektivní. Na termostatických hlavicích radiátorů jsou čísla 0 – 5. Každé přitom odpovídá jiné teplotě. Číslo 3 odpovídá teplotě 20 °C. Nastavte si trvale teplotu podle typu místnosti, časté střídání teplot je totiž velmi neefektivní. Nezapomeňte také pravidelně kontrolovat, zda radiátory nejsou zavzdušněné. Pokud se tak stane, vypusťte z nich přebytečný vzduch.

Další rady, jak topit efektivně

Na závěr vám poradíme ještě pár triků, jak snížit náklady na topení. Naučte se zbytečně nepřetápět. Je důležité si uvědomit, že každý stupeň navíc zvyšuje náklady na topení. Vysoké teploty nejsou vhodné ani pro naše zdraví. Vzniká tak suchý vzduch, který je příčinou potíží s dýchacími cestami, a vysušenou pokožkou. Zamezte zbytečným únikům tepla, tak že budete dbát na zavírání dveří pečlivé těsnění oken. Pokud v zimě odjedete na delší dobu, nikdy radiátory úplně nevypínejte, a dbejte na temperování jednotlivých místností. K tomuto postačí snížit teplotu o pár stupňů. Pozor si dejte také na neprodyšné záclony a závěsy, které ubírají teplo. Pokud snížíte teplotu v každé místnosti o 1 °C, můžete snížit celkové náklady na vytápění až o 6%.

Zdroje info: www.ireceptar.cz, www.idnes.cz

Náhledové foto: Pixabay