Jak na vodní kámen? Jde to snadno i bez chemie pomocí účinných a doma běžně dostupných surovin
Pokud máte tvrdou vodu, o to více se potýkáte s vodním kamenem. Má nejen negativní vliv na životnosti a funkci spotřebičů, ale také velmi znesnadňuje úklid. Jak vyzrát na vodní kámen?
Bílé vápenné skvrny v kuchyni, koupelně, jakožto například v rychlovarné konvici, to je vodní kámen. Odstranění je možné. Jak se vodního kamene zbavit?
Pomůže ocet a kyselina citronová
To, že je ocet účinným pomocníkem v boji s vodním kamenem, je všeobecně známo. Stejně tak je možné použít citronovou nebo limetkovou šťávu. Mechanickým čištěním jde vodní kámen odstranit těžko, ale snadno se rozpouští v několika mírných kyselinách, které jsou obsaženy v surovinách, které máte běžně doma.
Pomůže tak nejen ocet, ale právě šťáva z citronu či limety. Ta je dokonce ještě o trochu účinnější než citron. Ocet s citronovou nebo limetkovou šťávou vám pomohou zničit vodní kámen. Výhodou kyseliny citronové je, že vám ještě pěkně provoní interiér.
Osvědčená jedlá soda
Jedlá soda je skvělým pomocníkem v domácnosti, a to nejen v kuchyni. Stačí rozpustit skleničku sody v hrnci vody o teplotě cca 60 °C a roztok nechat 10 až 15 minut působit. Tento roztok je možné použít i pro mytí kachliček, zástěn sprchových koutů, na kterých se často vodní kámen též usazuje. Rovněž se soda uplatní i coby efektivní čistič WC. Zde ji stačí nasypat do mísy a nechat působit, ideálně přes noc. Na silně znečištěnou záchodovou mísu můžete použít kombinaci jedlé sody a tablety na čištění zubní protézy.
Pozor na použití chemie
Na odstranění vodního kamene je možné použít kyselinu solnou (chlorovodíkovou). Účinně rozpustí vodní kámen. Jde o kyselinu, která se používá k čištění odpadů, potrubí a silně znečištěných míst. Ale pozor na to! Jedná se o velmi silnou žíravinu.
Foto: Pixabay
Jak předcházet problému aneb zásadní je prevence
Vodní kámen vzniká především v místech, kde zasychá voda. Je tak vhodné tyto plochy a místa vždy po kontaktu s vodou vytřít do sucha. Především baterie, nerezové dřezy či skleněné dveře sprchového koutu a vanové zástěny. Pakliže se potýkáte s tvrdou vodou a rychlovarná konvice je po pár použití zanesena vodním kamenem, vyplatí se vám popřemýšlet o změkčovači vody, jenž se instaluje na přívodní potrubí vodovodního řádu.
Zdroj: vladcemopu.cz, blog.econea.cz
Náhledové foto: Pixabay