5+1 otázka pro plánování zahradní sauny
Každý, kdo se jednou zkusil saunovat venku, v přírodě, nechce už jinak. Saunování venku získává rok od roku více příznivců. A není se čemu divit. Představte si to: přichází večer a do tmy, skrz pootevřené dveře, září vaše právě roztopená venkovní finská sauna. Vítr si jemně pohrává s větvemi stromů, slunce rozehrálo na obzoru barevné linie mraků a vy víte, že to je ta nejlepší chvíle pro dokonalou relaxaci…
1. Je lepší saunový domek nebo venkovní sauna?
Často se to plete, ale jde o dvě různé stavby. Saunové domky jsou opravdické dřevostavby, konstrukčně náročná a cenově dražší varianta. Venkovní finská sauna bývá menší než domek a vychází z interiérové sauny, jen je o něco zesílená a zateplená.
Zdroj obrázku: saunasystem.cz
2. Kdy začít přemýšlet o vlastní zahradní sauně?
Řekněme si to na rovinu. Většina zájemců začíná plánování zahradní sauny pozdě. Když začne být na podzim venku sychravo, přirozeně nám chybí teplo a začneme přemýšlet o pořízení saunového domku.
Jenže v tu chvíli již je většinou pozdě – není hotová stavební připravenost a saunařské společnosti již mívají domluvené zakázky do konce roku a nemají kapacity na další zakázky. Ideální je objednat zahradní saunu nejpozději začátkem léta a do začátku září mít vše v klidu hotovo.
3. Jak dlouho trvá stavba zahradní sauny?
Když nebudeme počítat stavební přípravu, kterou si zajišťuje ve většině případů každý zákazník sám (tj. základová deska + přívod elektřiny), tak celá realizace výroby a realizace venkovní sauny na míru trvá 4 – 12 týdnů. Rozhodující je velikost, složitost a vybavení každé sauny.
Díky pečlivé přípravě v našich dílnách je vlastní stavba zahradní sauny u vás na pozemku velmi rychlá a nezabere našim pracovníkům více než 3 až 4 dny.
Zdroj obrázku: saunasystem.cz
4. Jaké jsou nejlepší materiály pro venkovní finskou saunu?
U materiálů záleží na rozpočtu. Musíme si uvědomit, že venku na zahradě sauna trpí mnohem více než v interiéru. Musí odolávat vlhku, dešti, sněhu, větru, ale i silnému slunečnímu záření. A jak známo, kvalitní materiály nebývají levné.
Pokud hledáte ideální řešení s poměrem výkon / cena, tak na venkovní plochy saunového domku se nám skvěle osvědčil červený cedr a sibiřský modřín. Na vnitřní obklad naopak nedoporučujeme osiku – je velmi citlivá na nadměrnou vlhkost.
5. Jak se o venkovní saunu starat?
Pokud je saunový domek dobře navržený a postavený, nebývá péče nijak složitá. Většinou stačí jednou ročně napustit venkovní obklad teakovým olejem. Zvládne to každý za jedno až dvě odpoledne. Prodlouží se tak životnost dřeva a oživí se jeho vzhled.
Základem je ale saunu pravidelně používat, saunovat se vždy, když vám to okolnosti dovolí. Pravidelné saunování pomáhá vašemu zdraví, posílí organismus a i váš saunový domek to ocení.
6. Kde můžu saunový domek vidět na vlastní oči?
Abyste při výběru zahradní sauny nešlápli vedle, poradíme vám a pomůžeme s výběrem. Zastavte se v našem saunovém showroomu v Praze – Uhříněvsi. Máme zde vystavených několik funkčních saun a infrasaun.
Zdroj obrázku: saunasystem.cz
Venku tu máme nádherný zahradní domek Puutalo s finskou saunou a kamny na dřevo. Můžete si ji vyzkoušet na vlastní kůži. Když se k nám předem objednáte, saunu roztopíme a můžete se u nás nezávazně vysaunovat. A nebojte, ručníků máme dostatek.
Více informací o venkovních saunách a zahradních domcích Puutalo najdete na www.saunasystem.cz.
Zdroj náhledového obrázku: saunasystem.cz
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.