5 mýtů o robotických sekačkách, kterým byste už neměli věřit
Robotické sekačky se zabydlely v českých zahradách a jejich obliba stále roste. Jenže s rostoucím zájmem přibývá i různých domněnek a mýtů, které mohou výběr správného modelu pořádně zkomplikovat. Víte například, že bezkabelová sekačka nemusí být vždy výhrou? A že instalace s vodičem vůbec není takové „drama“, jak se často tvrdí? Pojďme si vyvrátit nejčastější mýty.
Instalace kabelu vám rozkope celou zahradu
Ne, opravdu se nebudete dívat na tankodrom. Naopak, pokládání kabelu je velmi šetrné. „. „Pokladačkou kabelu se vytvoří nepatrná drážka pro vložení kabelu, za pár dní ani nepoznáte místo drážky,“ ujišťuje Ondřej Ludl z firmy AL-KO Kober, specializující se na zahradní techniku. Celý proces je rychlý, čistý a relativně neinvazivní.
Kabel se často poškozuje
K poškození kabelu dochází jen výjimečně, nejčastěji tehdy, používáte-li vertikutátor nebo rýč. Když v místě, kde jste kabel zavedly, bude něčím rýt do hloubky, je pravděpodobné, že kabel zasáhnete. Ale když už se tak stane, detekčním přístrojem lze místo poškození najít a kabel následně opravit.
Robotická sekačka: Foto se svolením AL-KO Kober
Bezdrátová sekačka je vždy jednodušší a levnější
Pozor! Revoluční neznamená spolehlivý! Instalace bezkabelového robota nemusí být jednodušší ani levnější. Ondřej Ludl upozorňuje: „Při výběru robota se zajímejte, kolik by stála jeho instalace prodejcem. To vám napoví o náročnosti instalace a i to, na kolik budete schopni si instalaci robota a úpravu plochy, kterou robot seká, obstarávat sami.“
Co funguje dnes, bude fungovat i za několik let
Bohužel, téměř jako u všeho, vám nikdo nezaručí, že když bezdrátová sekačka nyní funguje dobře, bude stejně dobře fungovat i dlouhodobě. Vzrůst vegetace nebo změna zástavby mají vliv na viditelnost signálu. Stejné je to s kamerami – pokud jsou jimi robotické sekačky vybaveny, dostávají v podmínkách každodenního provozu v zahradě zabrat – mohou se zanášet, čímž se zhoršuje jejich výkon. Na případné potíže je třeba brát ohled již při nákupu! „Pokud je to jen trochu možné, oslovte při nákupu robotické sekačky prodejce ze svého okolí a ptejte se, zda prodejce poskytuje servis robotických sekaček. Většina lidí se v okamžiku nákupu zaměřuje pouze na to, co koupí a kolik je to bude stát. Otázka dostupnosti poprodejní a servisní péče je bohužel často opomíjená, ovšem neméně důležitá,“ varuje Ludl.
Robotická sekačka: Foto Pixabay
Stačí sledovat, jestli je robot „bezdrátový“
Ideální řešení pro všechny podmínky neexistuje, už při výběru sekačky je proto třeba dbát na to, zda daný model odpovídá podmínkám vaší zahrady. Ondřej Ludl upozorňuje: „Každý seriózní prodejce nabízí zájemcům o robotickou sekačku možnost bezplatné prohlídky pozemku, a to bez podmínek. Toto je totiž jediný způsob, jak zodpovědně ověřit vhodnost provozu robotické sekačky v konkrétních podmínkách a garantovat tak zákazníkovi, že robot bude dokonale plnit účel, pro který má být pořízen.“ Některé typy robotických sekaček si poradí s členitým terénem, jiné lépe sekají rovné plochy. Zajímejte se o spolehlivost, životnost, schopnost orientace v prostoru a možnosti servisu – to jsou parametry, které skutečně rozhodují.
Poměr cena/výkon
Sečteno a podtrženo, moderní technologie vám mohou výrazně ulehčit život, je ovšem dobré sázet na ty prověřené. A především pečlivě zvážit, jestli výše vaší investice odpovídá tomu, co za ni reálně dostanete, stejně jak dlouho vám to bude sloužit. Poměr cena/výkon tady opravdu hraje roli.
Zdroje info: Autor, alko-garden.cz, https://autmow.com/do-you-believe-these-7-myths-about-robot-lawn-mowers/, https://moodfurniture.com.au/what-are-the-common-misconceptions-about-robotic-lawn-mowers/
Robotická sekačka: Náhledové foto Pixabay
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.