4 tipy, jak mít eco-friendly zahradu
Myslet ekologicky je způsob, jak naši přírodu zbytečně nezatěžovat a s rozvahou využívat přírodní zdroje. Díky tomu zůstane naše životní prostředí déle zdravé. Začít můžeme třeba u své zahrady. Je to snadnější, než byste čekali.
I produkty z přírody jsou často pěstovány nešetrně
Třeba květiny vykrmené pesticidy cestují na svátek sv. Valentýna do květinářství v dopravních prostředcích vylučujících do ovzduší množství emisí. I v tuzemsku se pro uspokojení poptávky po rostlinných produktech používají různé chemické postřiky, aby vydržely přepravní a skladovací podmínky a bylo všeho dostatek.
Rostliny lze pěstovat udržitelněji
Vaša zahrada je ale ve vaší režii. Můžete ji mít plně eco-friendly a v souladu s přírodou, ať už pěstujete zeleninu a bylinky, nebo sázíte květiny. Dopomohou vám k tomu naše 4 typy:
1. Zařiďte si vlastní kompost nebo vermikompost
Zbytky potravin (neplesnivých a neshnilých) můžete ještě zužitkovat, když si na zahradě vytvoříte kompost, případně menší vermikompost, kde svou práci odvádí žížaly a můžete ho mít i uvnitř domu. Kompost vám bude produkovat organické hnojivo šetrné ke květinám i rostlinám. Navíc je jeho výroba zdarma a ubude vám odpadu. Aby proces kompostování probíhal dobře, zajistěte dostatečné množství vzduchu a správnou vlhkost. Kompost umístěte do polostínu a zajistěte, aby do něj nepršelo.
2. Půdu hnojte vhodnými prostředky
Půdní živiny pravidelně doplňujte, aby měly rostliny potřebné podmínky pro růst. Protože kompost vám na pohnojení všech míst pravděpodobně nebude stačit, pořiďte si vhodné
. Existuje mnoho druhů: granulované, tekuté nebo třeba ve spreji.Foto: Pexels
3. Sbírejte dešťovou vodu
Je nešetrné používat k zalévání záhonků pitnou vodu, protože to je zbytečné plýtvání přírodními zdroji. Ideální je používat dešťovou vodu. K jejímu zachycení potřebujete okapový systém.
U něj je důležité zvolit správný
– bez dobře nastavené výškové a vodorovné vzdálenosti mezi okapem a okrajem střechy se může poškodit okapový systém a časem i samotný dům.4. Postavte si skleník, pařeniště nebo fóliovník
Čerstvé okurky, salát, ředkvičky, rajčata a další zeleninu jednoduše vypěstujete ve skleníku. Ujasněte si, kde bude stát, co v něm budete pěstovat a z jakého materiálu chcete konstrukci a výplň. Je na vás skleník moc velký a potřebujete menší prostory?
Vyrobte si fóliovník nebo pařeniště – oboje s trochou šikovnosti zvládnete svépomocí. A když vše půjde hladce, brzo si boloňské špagety ozdobíte vlastní bazalkou, uvaříte domácí brokolicový krém a všechny ingredience na salát seženete na zahrádce.
Bez škodlivých látek se lépe žije
Jak vidíte, obléct vaši zahradu do ekologického kabátku není zas tak těžké. Naše zahrady nemusí být místem, kde jsme obklopeni chemií. Na přírodě jsme a vždycky budeme závislí – proč tedy neudělat něco pro její udržitelnost.
Náhledové foto: Pexels
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.