3D tiskárna: Víte, jaký materiál potřebujete?

3D tisk

Před více než třiceti lety spatřila světlo světa první technologie 3D tisku, ovšem rozkvět dané oblasti nastal až během poslední dekády. V současné době dávno neplatí, že 3D tiskárny jsou vybavením pouze průmyslových konstruktérů, stále častěji se objevují i v domácnostech. V následujících řádcích vám prozradíme, jaké materiály budete potřebovat, pokud si takovou tiskárnu pořídíte.

Jak funguje 3D tisk?

Předtím, než vyberete konkrétní materiály pro 3D tisk, měli byste se dozvědět, jak vůbec taková technologie funguje. Samotný název napovídá, že výsledkem jsou fyzické trojrozměrné předměty, které vznikají vrstvením materiálu na sebe. V podstatě se jedná o aditivní proces, protože produkt se modeluje z materiálu, jenž se přidává postupně.

Existují různé technologie 3D tisku, při nichž se využívají i rozmanité materiály. Stěžejními jsou FDM/FFF a SLA.

FDM/FF

Snad nejčastěji se setkáte s technologií zvanou FDM (Fused Depositon Modeling), respektive FFF (Fused Filament Fabrication). Obě zkratky znamenají totéž. S danou metodou se setkáte také u stolních 3D tiskáren. Dochází k natavování materiálu, což jsou plastové struny, tedy takzvané filamenty. Struny jsou navinuty na cívku, která se vkládá do tiskárny. Postupně se z cívky materiál odmotává a vrství se na sebe podle předlohy.

Výhodou 3D tisku tímto způsobem je přijatelná cena. Právě z daného důvodu je technologie nejvíce rozšířená, ovšem počítejte s tím, že doba tisku je delší.

SLA

Další možností, jak vyhotovit trojrozměrný předmět pomocí tiskárny, je SLA (Stereo litografie). Patentovaná technologie používá k vytváření objektů UV paprsek, takže namísto filamentů se používá UV pryskyřice. Celý proces je celkem jednoduchý. Tiskárna totiž vytvrzuje polymerovou pryskyřici pomocí UV paprsku do vyžadovaného tvaru. Metoda je však finančně náročná, a proto není tak rozšířená.

3D tisk: Náhledové foto Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.