Vybíráme správné šrouby do dřeva

Vruty do dřeva

Potřebujete spojit dřevo, které se od sebe neustále odtahuje? Pak je zapotřebí situaci řešit velmi důmyslně. Kolíky, jež spojí dva kusy dřeva s pomocí speciálního lepidla, asi s největší pravděpodobností stačit nebudou. I proto se vyplatí sáhnout po kvalitních šroubech, jež dokážou doslova divy. My se proto podíváme, jaké možnosti se v tomto ohledu nabízejí jak z hlediska materiálů, tak i samotných typů šroubů a v neposlední řadě také druhů závitu a šroubení. Možností je zkrátka hodně.

Materiál nemusí hrát roli

V první řadě se zaměříme na materiál, z něhož je šroub vyroben. Hlavní roli hrát ale v žádném případě nemusí. Častokrát dochází k tomu, že dřevo není namáháno nijak výrazně z pohledu vlhkosti, takže bez jakýchkoli obtíží jednotlivé kusy spojíte. Nejčastěji se volí pozinková úprava šroubů. Takovéto šrouby jsou samozřejmě nejlevnější. Volit lze ale klidně i nerez nebo jiné další úpravy. Záleží i na tom, zdali bude šroubek pohledový, nebo naopak nikoli.

Typy šroubů do dřeva

Dřevo doslova díky svému složení vybízí k tomu, aby se využily tradiční samořezné šrouby. Pravda je ale taková, že ne vždy jsou ideální. Třeba při došroubování skrz budete mít skutečnou jistotu, že obě dřevěné části budou držet doslova a do písmene jako přibité. Šrouby a matice byly vždy jednoznačným symbolem spojení, jež vydrží. I proto se vyplatí mít skutečně protikus, který bude s daným šroubem přesně spojený a vše bude dokonale držet.

Šroubovací hlava

Otázka hlavy šroubu do dřeva je také velmi důležité. Nejčastěji se využívá křížové řešení, které je levné, většinou efektivní a kvalitní. Chcete-li ale mít jistotu, že se vám hlava při zuřivějším zacházení neohobluje, vyplatí se vsadit na torxové, neboli hvězdičkové závity. Ty jsou z hlediska konzistence nohem lepší. Za pár korun navíc jistě stojí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.