Revize plynových kotlů: Co vše je třeba znát

Revize kotle

Pokud bychom měli mít z něčeho v domácnosti skutečný respekt, pak by to měl být stoprocentně plynový kotel. Mnozí lidé berou toto zařízení jako samozřejmost a v podstatě nic, co se ho týká, neberou příliš v potaz. Zapomínají tak i na revize, které jsou přesně stanovené vyhláškou a jejichž realizaci by se neměl vyhýbat vůbec nikdo. Konkrétně se o nich hovoří ve vyhlášce č. 85/1978 Sb. My se ve zkrácené podobě podíváme na obsah této vyhlášky a pokusíme se upozornit na to nejdůležitější, co se nám snaží sdělit.

Lhůta revizí a kontrol

V první řadě je třeba upozornit na to, jak často byte měli revizi plynového zařízení řešit. Jedná se o roční interval. Kontrola musí být tedy jednou za rok realizována a týká se následujících záležitostí. Jedná se zejména o přezkoušení ovladatelnosti všech armatur a také o zkontrolování přístupu ze strany majitele nemovitosti k hlavnímu uzávěru plynu označovanému jako HUP. Všechny aspekty kontroly jsou přesně uváděny v §3 vyhlášky č. 85/1978 Sb. Tam se dozvíte, jakým způsobem by měla být kontrola prováděna odborným pracovníkem.

Výchozí a provozní revize plynových zařízení

Samotná výchozí revize je přesně stanovena v §6 vyhlášky 85/1978 Sb. Musí být nezbytně provedena na každém zařízení, které je instalováno a spuštěno v ostrém provozu. Řešit ji musí dodavatelská firma, která vám kotel instaluje. Druhým typem revize je ta provozní, která se řeší jednou za lhůtu třech let. Celou činnost musí provádět technik, který byl stanoven organizací státního odborného dozoru.

Další případy, kdy je zapotřebí provozní revize

Přehledně uvádíme i další situace, kdy je zapotřebí nezbytně provozní revize plynových zařízení.

–          když je kotel více než 6 měsíců mimo provoz,

–          po ukončení pouze zkušebního provozu,

–          po absolvování generální opravy,

–          po odstávce nuceného charakteru.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.