Protipožární dveře a protipožární prvky v interiéru

Interiér každého domu je do určité míry potenciálně ohrožený různými živly. Nejvíce frekventovaný je bohužel oheň, kterému se brání dost složitě. Pokud ale máte ve vašem domě protipožární prvky, pak si můžete být jisti minimálně tím, že se vám podaří uprchnout dříve, než se oheň rozšíří a zachvátí kompletně celý prostor domu. Podívejme se tedy přehledně na tyto protipožární prvky a poukažme si na jejich maximální důležitost.

Prevence jako základ

Základem přecházení veškerému nebezpečí je v každém případě spolehlivá prevence. Ta spočívá v případě ohně v instalování protipožárního alarmu. Ten je schopen včas varovat před ohněm již v jeho začátku. Protipožární alarm je schopen informovat o problémech jak sirénou, tak i za pomocí SMS zpráv. Nejlevnější vyjde klidně i okolo 15 až 20 000 korun, což je investice, která se vyplatí. V této částce je již započítáno i zabezpečovací zařízení, které se montuje spolu s protipožárním alarmem.

Protipožární dveře nemusí být všude

Pokud chcete mít doma protipožární dveře, pak je určitě volte jen na místo, které bude únikové. Protipožární dveře nezabrání ohni, ale dokážou pouze delší dobu doutnat, takže lze z hořícího interiéru uniknout a zachránit si holý život. Ideální je si prohlédnout štítky na dveřích, které leccos prozradí. Jen pro orientaci je uvedeme.

EW – dveře schopné omezit šíření požáru

EI – dveře zabraňující šíření požáru

Sm – prostupnost splodin ohně, těsnost proti kouři

C – dveře mající samozavírač

15, 30, 45 – požární odolnost udávaná v minutách

dB – zvuková těsnost

Další protipožární prvky v interiéru

V interiéru lze mít i mnohé další protipožární prvky. Klasiku představuje třeba protipožární sádrokarton. Ten se dává třeba nad kamna anebo okolo krbové vložky. Zapomenout nelze ani na protipožární schodiště do patra. To je u bungalovů dokonce přikazováno, aby mohl být dům zkolaudován.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.