Požární hlásič a detektor pod drobnohledem

Detektor kouře

Nebezpečí požáru je v každé domácnosti i provozu bohužel vždy poměrně reálné a vyhnout se mu jde jen velmi složitě. I proto byste měli mít v permanenci neustále kvalitní a spolehlivý požární hlásič, který dokáže případně toto nebezpečí eliminovat již v prvopočátku. V současné době existuje spousta různých zařízení tohoto typu. My se ale nebudete tak úplně věnovat jejich charakteristikám, ale zaměříme se spíše na to, kde umístit požární hlásiče a detektory, aby fungovaly co možná nejlépe.

Jak funguje požární hlásič?

Fungování požárního hlásiče není nijak náročné nepochopení. Existuje zkrátka fotobuňka s detekcí kouře. Tedy v momentu, kdy začne něco hořet, případně doutnat, dochází k tomu, že se spustí hlásič, který je buď představován klasickou sirénou napojenou i na alarm, anebo souvisí s přítomností GSM modulu. Díky tomu dostanete o případném nebezpečí požáru varovnou SMS zprávu. Možností je zkrátka hodně, ideálně je kombinace dvou předchozích jmenovaných.

Kde by neměl požární hlásič být

Velkým omylem je umístění požárního detektoru v místě, kde se nachází otevřený oheň anebo nebezpečí jakéhokoli kouře, který je v podstatě chtěný. Jestliže si detektor dáte ke krbu či krbovým kamnům a při rozhořívání zapnete digestoř, můžete se vsadit, že za několik vteřin budete houkat. To samé platí i při lokalizaci hlásiče přímo v kuchyni. I sebelepší hospodyňka čas od času něco připálí. S hlásičem v kuchyni o tom ale bude vědět přinejmenším celá ulice.

Kam umístit zařízení

O tom, kde by hlásič být neměl, jsme již hovořili. Optimální polohou hlásiče je chodba, která není daleko od zdroje tepla v podobě krbu a od kuchyně, ale zároveň se k ní kouř nedostane ihned. Na poloze čidla hodně záleží, což byste si měli uvědomit již při stavbě domu, nebo jeho komplexní rekonstrukci. K čidlu totiž musí vést kabely.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.