Možnosti obkládání koupelny

Obkládání koupelny

Někdo svěří obkládání raději odborníkům a někdo si chce vše udělat svépomoci. Pokud se ztotožňujete více s druhou variantou, máme pro vás pár rad jak koupelnu obložit a na co si dát při obkládání pozor.

Obkládání na nové stěny

První možností obkládání koupelny je obložení na nové střeny. I když je stěna nová, je potřeba očistit stěny i podlahy před tím, než se do čehokoliv pustíte. Podklad pro obkládání musí být naprosto čistý. Proto, aby se povrch před obkladem sjednotil, doporučuje se natřít jej hloubkovou penetrací. Zvláště pak v koupelně při větší vlhkosti a dalších vlivech by se penetrace neměla podcenit. Penetrační hloubkový nátěr je dobrý na savé podklady a před použitím keramických obkladů nebo dlažeb.

Obkládání starých stěn

Druhou možností obložení koupelny je dát nový obklad na již použité stěny a podlahu. Před tím, než se pustíte do obkládání nového, musíte odstranit obklad starý. Ale jak? Doporučuje se klasický ‘‘majzlík a kladívko‘‘. Tím pak co nejšetrněji směrem od spár obklady odděláte. Až budete mít hotovo opět stěny a podlahu začistíte. Poté budete pokládat obklady nové. Jestliže chcete nějakou levnější a méně pracnou metodu, je možnost dát nové obklady na ty staré. Původní obklad nebo dlažba, ale musí být bez trhlin a dutin. Dutiny pod obkladem zjistíte, pokud poklepete na obklad a uslyšíte dutý zvuk.

Pár rad na závěr

Než budete pokládat samotnou dlažbu nebo obklady, vše si dobře rozplánujte a změřte. Pro lepší představu, je dobré si dlažbu v koupelně cvičně rozložit bez toho, aby se lepila na podklad. Ujistěte se tedy, že máte opravdu dostatek materiál a nic nechybí. Pokud máte vše připraveno a zkontrolováno můžete pokládat. Dlaždice se pokládají od prostřed stěny směrem k okraji, aby se nestalo, že u jednoho okraje bude ořez menší než u druhého. Zároveň při obkládání dbejte na navazování spár mezi obklady. Více v magazínu bydlení.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.