Jaké daně musíte zaplatit při prodeji bytu zařazeného v podnikání

Jestliže prodáváte byt, který je zařazen do vaší podnikatelské činnosti, musíte za něj pochopitelně zaplatit příslušené daně. Prodej jakékoli nemovitosti je spojen s tím, že budete platit nejen za odhad samotné nemovitosti, ale také za daně, které se k jejímu prodeji budou logicky vztahovat. Pokusme se tedy přesně podívat na to, kterým daním podléhá prodej nemovitosti, již vlastní právnická osoba. Podnikatelé si musejí dávat při prodeji nemovitosti obzvláště velký pozor.

Daň z převodu nemovitosti

V první řadě bude nezbytné zaplatit daň z převodu nemovitosti, která byla dříve doménou prodávajícího. Dnes ji ale z drtivé většiny již platí kupující. Ostatně při návštěvě daňového portálu si můžete přesně zjistit, jak to vlastně s platbou daně z převodu nemovitosti je. Pohodlně si tak online můžete zjistit veškeré informace, které k této problematice potřebujete. Jen onu daň za vás s největší pravděpodobností nikdo nezaplatí.

Daně z příjmů

Podnikatelských subjektů hrají velmi důležitou roli i další daňová zatížení. Typická je především daň z příjmů. Tu je třeba platit většinou v ročním intervalu, a to tak, že se podává daňové přiznání. Právě jím se prokazují podnikatelé z hlediska svého zisku. Do celkového zúčtování se pochopitelně přičítají zisky, které plynou z pronajímání nemovitostí a také z prodeje konkrétního bytu. I proto byste měli jako prodávající myslet na to, že na tomto typu daně bude nutné vynaložit poněkud vyšší finanční prostředky.

Další poplatky

Mimo daně, které souvisejí s příjmy z podnikání, je třeba brát v potaz i další poplatky, které nedílně souvisí s prodejem nemovitosti. Charakteristické je hlavně ocenění nemovitosti. Aktuálně je třeba počítat s tím, že ocenění domu či bytu nebude nijak levnou záležitostí.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.