Jak uvařit rýži

Rýže

Příprava rýže je v našich končinách jakousi samozřejmostí. Je jasné, že každý z nás využívá poněkud odlišné metody. My se v následujících řádcích pokusíme zaměřit na ty nejznámější metody, které okážou pomoct k přípravě vynikající rýže, která bude chutnat kompletně celé rodině. Buďme tedy konkrétnější a popišme si je podrobně. Předem upozorňujeme na to, že recept na přípravu rýže ve varných sáčcích vynecháme…

Uvařte si rýži na sporáku pod pokličkou

Jakousi klasiku představuje příprava rýže v hrnci s pokličkou. Důležité je dodržet správný poměr mezi vodou a rýží. Obecně platí, že na 0,5 kg rýže připadne zhruba 1,5 až 2 litry vody. Nezapomeňte rýži ve vodě osolit. Vyplatí se přidat také cibuli nebo hřebíček. Tyto přísady dají většinou zcela nevýrazné rýži lepší aroma a chuť. Vařit bychom měli na mírném ohni s tím, že ji nebudeme míchat. Rýže se velmi ráda díky promíchávání rozvařuje, což si pochopitelně nepřejeme.

Vaření bez použití pokličky

Tento italský způsob přípravy rýže je také vcelku oblíbený, a to pro všechny, kteří milují její konzistenci ve stylu italského al dente. Ryži bychom měli vařit kratší dobu s tím, že následně dojde. Vezměte si větší hrnec, jelikož přípravou nabude zhruba na 2,5 násobek. Vodu jednoduše osolíme, přivedeme k varu a následně přidáme rýži. Nepřikrytou ji pak vaříme po dobu 25 minut. Zhruba na 100 gramů rýže je třeba 1 litr vody.

Dušení ryže v troubě pod pokličkou

Zajímavý styl přípravy rýže představuje také její dušení pod pokličkou v troubě. Ryži byste měli orestovat na menším množství tuku, následně přidat vodu se solí a cibulí, v níž budou napíchány hřebíčky. Pak ji můžete dát do trouby. Na 2kg rýže by měly přijít přibližně 3 litry vody. Voda by postupem času měla kompletně vyvřít a zůstane vám pouze revizně připravená rýže mající zcela jinou chuť, než by tomu bylo v případě jejího uvaření.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.