Jak šetřit vodou v domácnosti

O skutečnosti, že se voda řadí mezi vyčerpatelné přírodní zdroje, není třeba nijak výrazně diskutovat. My sami se ale při její spotřebě touto skutečností vůbec neřídíme a často zapomínáme na to, že bychom s životodárnou tekutinou měli šetřit. Pokud nevíte jak, můžete se inspirovat v následujících řádcích, v nichž vám poradíme, jakým způsobem byste se měli k celé problematice stavět. Dáme vám několik tipů, díky nimž můžete uspořit velké množství vody.

Osobní hygiena jako největší spotřebitel vody

Nejvíce vody spotřebujeme na osobní hygienu. Jedná se v podstatě až 50 a více procent celé denní spotřeby. Konkrétně na osobní hygienu padne v průměru přibližně 60 litrů denně. Za rok se může tedy podle jednoduchého vzorce jednat až o 22 kubických metrů vody. Při přepočtu na peníze se dostáváme na částku okolo 1 300 korun. Pokud neplatíte stočné, je cena mnohem nižší. Naše rada tedy tkví v tom, abyste se místo koupání sprchovali a při mydlení zastavili proud vody. Výborné jsou i úsporné sprchové hlavice, které omezují proud a množství tekoucí vody. Výborné jsou i perlátory na výroky vody.

Úspora vody na toaletě

Obrovská spotřeba vody vzniká i při splachování toalety. Na jedno splácnutí naplněné nádrže s vodou padne až 10 litrů vody. Pokud navštívíte toaletu 7 x denně, spotřebujete zhruba 70 litrů vody. Ročně tak všechno vyjde na  cca 1 400 korun ročně. Ideální je tedy pořízení WC stopu, který e umístí do plovákové nádrže. Zbytky jídel patří na kompost a od věci není ani investice do pisoáru nebo úsporného WC.

Voda na vaření a pití

Určitě byste měli dát přednost pitné vodě z kohoutku před tou balenou. Její kvalita je srovnatelná a nebudete zatěžovat životní prostředí dalšími PET lahvemi. Cenově se taktéž pohybujeme úplně někde jinde. Nepoužívejte tekoucí vodu pro rozmrazování nejrůznějších potravin. Také je vhodné dát do vody na pití led a nečekat na odtečení vlažné.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.