Benátský štuk a další štuky v interiéru

Vyzdobení domu zevnitř i zvenčí je ryze na každém z nás a měli bychom se rozhodnout pro konečnou variantu vzhledu. Venkovní omítky dnes mohou vypadat různě a měly by splňovat hned několik základních kritérií. Jmenovat bychom měli zejména odolnost vůči UV záření, povětrnostním podmínkám a v neposlední řadě proti všudypřítomné vlhkosti. Zajímavou volbou jsou štukové omítky, které se mohou dát do exteriéru i do vnitřních prostor stavby. Soustřeďme se na jejich vlastnosti a na jejich úlohu venku i uvnitř.

Vnitřní štukové omítky

Vnitřní štukové omítky slouží jako vynikající základní podkladová vrstva pod finální úpravu povrchu stěny. Většinou je tvořena jednou nebo dvěma vrstvami maltoviny, která je postupně nanášena na povrch zdi, popřípadě stropu a příček. Omítka dokáže ochránit konstrukční prvky před jakýmkoli mechanickým poškozením a také zkvalitňuje celou konstrukci stěny. Tím přispěje i k trvanlivosti zdiva. Vynikající jsou i tepelně izolační vlastnosti, vzdušnost a tepelná roztažnost omítek. Zapomenout bychom přitom neměli ani na antifungicidní vlastnosti, díky nimž pak stěna odolá napadení houbami.

Hladké štukové omítky

Potřebujete-li podklad pod malbu nebo pod tapety, určitě vsaďte na hladké štukové omítky. Nanáší se ve dvou vrstvách. Ta spodní má vápenocementový charakter a její tloušťka činí 15 mm. Druhá vrstva je z jemné vápenné malty a natahuje se v tloušťkách od 3 do 5 mm. Činí se tak za pomocí kovových, popřípadě dřevěných hladítek.  Jádro přitom musí být dokonale vyrovnané podle potřeby nanášení omítky.

Důležitý jemný prosátý písek

Základem každé kvalitní štukové omítky je velmi jemný písek, který umí vytvořit požadovanou vrstvu. Lícní vrstvu štukové omítky budeme hladit dřevěným hladítkem a bude zapotřebí neustálého kropení stěrkou. Pro zjemnění omítky můžeme klidně přidat i sádru. Vznikne tak dokonale jemné směs.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.