Barel na dešťovou vodu se vyplatí

Úspora v domácnosti může mít spousty různých podob. Začít byste zcela určitě měli s vodou. Právě ta je již poměrně drahá a řadí se mezi vyčerpatelné zdroje. Šetřit ji můžete hned několika způsoby. Tím prvním je pochopitelně poněkud menší používání vody v domácnosti. Zajímavou volbou je také alternace pitné vody tou užitkovou. Zachytit ji můžete do sudů nebo do velkých plastových barelů. Nádrž na 1 000 litrů každopádně dokáže zadržet dostatečné množství vody, kterou pak můžete využít libovolně.

Vzhled barelu si dotvoříte sami

Pokud se bojíte vzhledu nádrže, určitě nemusíte. Vy sami si ji totiž můžete přizpůsobit svému vkusu. Klasiku představuje zejména barel, který je dokonale obitý palubními deskami a vypadá jako malá chaloupka. Mimo fakt, že pohodově padne do interiéru zahrady, bude plnit i funkci součásti herního prostoru pro vaše děti. Střechu stačí udělat klasickou sedlovou, nebo pouze jednoduchou v podobě zakrytí jedním plechem či jiným materiálem.

Podzemní umístění nádrže

Výborné je umístění barelu pod úrovní terénu. Myslet ale musíte na jeho obetonování a také na to, že bude vodu třeba dostávat z hloubky, což samospádem rozhodně není možné. Budete tak muset koupit výkonné čerpadlo, které tento úkon zvládne. Na trhu je ale i dispozici velké množství různých čerpadel a domácích vodáren, které to zvládnou. I za minimální vklad můžete mít kvalitní čerpadlo, které svou práci zvládne.

Zalévání dle potřeby

Vynikající je tisícilitrový barel především na zalévání. Stačí k němu připojit hadice a můžete bez potíží zalít celý záhon. Stejně tak může fungovat jako zásobárna pro zalévání za pomocí konve. Upravíte si jen dokonale výpustný otvor, abyste na něj mohli konev napojit, a můžete zalévat dle potřeby vaší zahrádky. Voda bud dokonale odstátá a vašim rostlinám prospěje.

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.