Aspekty projektování staveb

Kvalitní projekt je bezesporu základem každé stavby. Pokud se i vy rozhodujete pro stavbu nebo pro rekonstrukci vašeho stávajícího bydlení, měli byste vybrat toho správného projektanta. Moderní projektování staveb je řešeno v naprosté kooperaci se samotnými majiteli nemovitosti, tedy s investory. Určitě byste neměli přistoupit na žádný diktát ze strany projektanta, ale měli byste si o mnohých věcech rozhodnout sami. Pokusme se tedy přesně shrnout veškeré aspekty, které se stavby nemovitosti týkají právě z hlediska projekce.

Vy sami můžete přijít s návrhem

V první řadě byste si měli uvědomit, že to budete právě vy, kdo přijde s návrhem exteriéru i interiéru stavby. Samotný projektant sice může přijít se svým originálním řešením. Vy sami byste ale měli být tím posledním soudcem, který rozhodne o konkrétní podobě stavby. Optimální bude, když si najdete přímo určitý projekt a následně jej společně s projektantem doladíte. Ten svá stanoviska podloží vlastními zkušenostmi a získáte tak bydlení na míru. Typické jsou třeba rady týkající se projektování vzduchotechniky a jiných záležitostí.

Cena projektu v hlavní, nebo vedlejší roli

Neskutečně důležitá je i celková cena projektu, která by měla být přiměřená celkovému rozsahu stavby. Nejčastěji je celková cena projektu počítána jako 1 % z celkové sumy odhadované na stavbu dané nemovitosti. Mnozí projektanti to bohužel dělají tak, že tuto sumu nadhodnotí, a tak stojí i projekt nemalé finanční prostředky. Tomuto byste se měli vyvarovat a být opravdu důslední.

Nezapomínejte na veškeré vyjádření energetiků

Projekt musí také obsahovat vyjádření příslušných úřadů. Typické je zejména stanovisko energetiků. V případě plynové přípojky musí obsahovat i vyjádření plynařů. Zapomenout nelze ani na studii o výskytu radonu a také vyjádření hasičů v případě stavebního povolení. U ohlášky není nutné.

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.